Print Email Short Link  کد خبر:  695350 تاریخ خبر:  ۱۳۹۷/۰۱/۲۱ ۱۴:۰۶:۵۰  مطهرنیا در گفت و گو با برنا:  آمریکا اگر امتیازهای لازم را نگیرد امکان حمله نظامی به سوریه وجود دارد/ جامعه بین‌المللی در ارتباط با بحران سوریه تنها می‌تواند بیانیه بدهد
مهدی مطهرنیا درباره ی حمله امریکا به سوریه اینگونه گفت: امریکایی ها از منطق استراتژیک تبعیت می کنند. تهدید به حمله، مقدمه ای برای گرفتن امتیازات بیشتر است که اگر در چهارچوب تهدید در یک میزان قابل قبول حاصل شود از حمله خود داری می کنند، اما اگر به میزان قابل قبولی از امتیازات مد نظر از این تهدید دست نیابند امکان بروز حمله نظامی وجود خواهد داشت.

«مهدی مطهرنیا» کارشناس مسایل خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، پیرامون افزایش تنش در سوریه گفت: قدرت‌های منطقه‌ای رقیب و معارض با یکدیگر از یک سو و رقبای بین‌المللی فرامنطقه‌ای و معارض با یکدیگر از سوی دیگر در سوریه از اصطکاک بالا برخوردار شده اند. اکنون وارد آوردگاهی شدیدتر و در آستانه ورود اصطکاک میان دوجبهه متحد منطقه‌ای و بین‌المللی در سوریه بایکدیگر هستیم. این آوردگاه سر آینده سوریه و شکل دهی و محتوا بخشی به آینده نظم بین‌المللی صورت می‌پذیرد.

مطهرنیا گفت: آنچه هم اکنون در سوریه می‌بینید یک رقابت به تمام معنا برای دستیابی به امتیازاتی در ابعاد گوناگون نظم منطقه ای و آینده نظام بین الملل محسوب می شود و از این به بعد سوریه به طور عینی و بسیار ملموس تر جغرافیای نبرد برای رسیدن به نظم اینده بین الملل است.

او در تحلیل خود از سفر ولایتی به دمشق گفت: سفرهای متفاوتی که از سوی نمایندگان دخیل کشور های فرامنطقه ای در اوضاع منطقه ای حاصل می شود در واقع تلاش های دستگاه دیپلماسی در حوزه سیاست خارجی جهت آمادگی بیشتر برای گرفتن امتیازات فزون تر محسوب خواهد شد. رفتن آقای ولایتی به عنوان مشاور بین‌المللی رهبری حامل پیام آشکاری جهت حمایت نظام حکومتی ایران از رژیم حاکم بر دمشق تلقی می شود و این که وضعیت کنونی در عرصه سیاست خارجی ایران در سوریه به گونه ایست که باید تصمیم گیرنده نهایی در عرصه سیاست خارجی نماینده خود را به سوریه گسیل دارد.

او افزود: رفتن ولایتی به سوریه به جای وزیر امور خارجه یا کسانی که در دستگاه دیپلماسی در درون قوه مجریه دارای جایگاه تعریف شده ای هستند نشان دهنده اهمیت وضعیت کنونی سوریه در ارتباط نظم منطقه ای و نظام بین الملل است.

او درباره حمله آمریکا به سوریه اینگونه گفت: آمریکایی ها از منطق استراتژیک تبعیت می کنند. تهدید به حمله، مقدمه ای برای گرفتن امتیازات بیشتر است که اگر در چارچوب تهدید در یک میزان قابل قبول حاصل شود از حمله خودداری می کنند، اما اگر به میزان قابل قبولی از امتیازات مد نظر از این تهدید دست نیابد امکان بروز حمله نظامی وجود خواهد داشت.

مطهرنیا در پایان در پاسخ به اینکه اگر حمله رخ دهد جامعه بین الملل چه اقدامی باید انجام دهد بیان کرد: جامعه بین الملل در صورت حمله بار دیگر با بیانیه های متفاوت آنرا محکوم یا بازیگران دیگر انرا در مسیر ایجاد صلح تلقی خواهند کرد اما در عمل جامعه بین المللی در ارتباط با بحران سوریه تنها می تواند به دادن بیانیه های متفاوت روی بیاورد. کنش گران و بازیگران متفاوت  که دراین محیط دارای قدرت اثرگذاری هستند کسانی اند که در دو سوی این محیط با هم در حال رقابت و معارفه و ورود به یک جنگ مستقیم احتمالی قرار دارند و لذا نظام بین المللی بیشتر هزینه های این درگیری را خواهد پرداخت.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۴
امتیازدهی به مطلب
اشتراک گذاری
فیسبوک توئیتر گوگل پلاس فیس نما کلوب تلگرام واتس اپ
دیدگاه ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
جستجو در سایت
آب و هوا
لطفاً صبر کنید ...
نظرسنجی

سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

اوقات شرعی
اوقات به افق
اذان صبح
طلوع خورشید
اذان ظهر
غروب خورشید
اذان مغرب
خبرنامه
حدیث
حضرت فاطمه (س) : روزه‏ دارى که زبان و گوش و چشم و جوارح خود را حفظ نکرده، روزه ‏اش به چه کارش خواهد آمد.