خلاصه ای از مقاله ی آماده چاپ « خودآگاهی آمریکایی American Consciousness».
این مقاله در پی پاسخگویی به این پرسش است که : آیا دونالد ترامپ بازتابی از آگاهی ایالات متحده است؟یا این گونه که فوکویاما می گوید: ترامپ یک پدیده گذرا و خاص است و نماینده جامعه آمریکا نیست؟

با تکیه بر مطالعه دکترین های امنیتی آمریکا از آغاز تا اکنون؛ و نظریه های موجود در غرب در مورد پایان مدرنیته چون نظریه «آلدوس لئونارد هاکسلی»، و «فرانسیس فوکویاما»؛ به همراه تأکید بر دکترین بازیگر دیوانه ی هنری کسینجر و شعار معروف کی کولز جیمز «رهبری برای امریکا بر جهان»، بر این نتیجه پای می فشارد که :

«... ادبیات ترامپ در بستر چنین دریچه ی نگرشی به آینده، و با زاویه ی دید فوکویامایی، و مرکز نگاه دکترین بازیگر دیوانه ی کسینجر در فضای آشوبناک لورنز ی؛ به دنبال نقطه ی صفر نظم نوین جهانی بوشی و بازتعریف آن در شعار معروف کی کولز جیمز «رهبری برای امریکا بر جهان»، است.

این معنا زمانی بیشتر به مسأله خودآگاهی آمریکایی بازمی گردد که در آن آمریکایی را شاهد هستیم که بیشترین هزینه های گسترش بافت و بافتار اندیشه ی لیبرال دموکراسی غربی را با تعریف اروپایی آن پرداخت کرده است. امریکایی را شاهد هستیم که در مرکزی ترین جغرافیای انرژی یا به قول جفری کمب  بیضی استراتژیک نفوذ خود را ازدست داده بود و مهم ترین پایگاه های قدرت خود در دکترین دو ستونی در خاورمیانه را از کف رها نموده بود. آمریکایی که به بهای فروریزش مارکسیستی روسی شاهد روسیه ای بود که زیرکانه تلاش داشت در منطقه به بازآفرینی قدرت خود دست یابد، و اروپایی که همه ی دغدغه اش رسیدن به معیارهای بالای اقتصادی بدون پرداخت هزینه های امنیتی و نظامی نبرد قدرت با اوراسیه و شرقاسیه بود؛ و ...

در همین جا است که ترامپی ظهور می کند که با تکیه بر کارت های الکترال بر آرای بالاتر هیلاری کلینتون پیروز می شود و در بزنگاه تاریخی نماینده ی «انترناسیونالیسم لیبرال» و تحکیم قانون بین المللی ای است که می تواند به تعبیر فوکویاما صلح را در سطح جهانی تضمین کند. با این تفاوت که این انترناسیونالیسم لیبرال وی با بازتعریف آمریکایی آن در دستگاه فکری فرانومحافظه کارانی چون کی کولز جیمز معنا پیدا می کند.

از این رو در پاسخ به پرسش های پیش بیان شده :

آیا دونالد ترامپ بازتابی از آگاهی ایالات متحده است؟یا این گونه که فوکویاما می گوید: ترامپ یک پدیده گذرا و خاص است و نماینده جامعه آمریکا نیست؟

باید بگویم او محصول جامعه آمریکایی و سرآمدان فکری استراتژیسین و آینده اندیش آمریکایی در حوزه امنیت و اطلاعات آمریکا در بستر خودآگاهی آمریکایی برای گذار به دوران هژمونی آمریکایی با جهت گیری های

  1. پارادایم آشوب
  2. دکترین بازیگر دیوانه
  3. خط مشی یا رویه اجرایی ابهام و پیچیدگی
  4. استراتژی جوجیتسو
  5. تاکتیک های تحریک، جاخالی دادن، و پرتاب کردن
  6. تکنیک بنگاه داری اقتصادی

است.

این مقاله برای انتشار آماده و ترجیحا در فصلنامه علمی – پژوهشی و مبتنی بر قوانین انتشار در آن  در حجم ۷ صفحه و حدود ۴۰۰۰ کلمه آماده چاپ است.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۸
امتیازدهی به مطلب
اشتراک گذاری
فیسبوک توئیتر گوگل پلاس فیس نما کلوب تلگرام واتس اپ
دیدگاه ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
جستجو در سایت
آب و هوا
لطفاً صبر کنید ...
نظرسنجی

سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

اوقات شرعی
اوقات به افق
اذان صبح
طلوع خورشید
اذان ظهر
غروب خورشید
اذان مغرب
خبرنامه
حدیث
امام حسن (ع) : وصول به خداوند عزوجل سفری است که جز با عبادت در شب حاصل نگردد.